print
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ

Beyin ve Sinir Cerrahisi, tıp ve teknolojideki yeniliklerin hızla ilerlediği ve buna ek olarak teşhis ve tedavide olumlu sonuçların sağlandığı bir bölümdür.

Nöroşirürji Bölümü, beynin ya da omurilik dokusunun içinden kaynaklanan veya ona dışarıdan basarak sorun oluşturan tümörlerin, beyin dokusunu ya da omuriliği besleyen damarların anevrizma (balonlaşma), arteriovenöz malformasyon, kavernom gibi rahatsızlıklarının, karotis stenozu dediğimiz boyun damarlarındaki darlıkların, doğumla birlikte olan meningomyelosel gibi sinir sisteminin oluşumu sırasında gelişen rahatsızlıkların, hidrosefali adı verilen ve beyin boşluklarındaki sıvının miktarının artışının, bel fıtığı başta olmak üzere her türlü omurga hastalıklarının, kafa ve omurilik yaralanmalarının, beyin damarlarının tıkanıklıklarının, beyin kanamalarının cerrahi tedavisi ile ilgilenir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıkların Tedavisini Yapıyor?

Özellikle iyi ve kötü huylu beyin tümörleri, omurilik tümörleri, periferik sinirleri tutan tümörlerin tanısı ve cerrahi tedavisi bu uzmanlık alanı içindedir. Omurga ve omurilik hastalıklarının en sık görülen tipleri olan bel ve boyun fıtıkları, omurilik kanalı darlığı (spinal stenoz), bel kayması (spondilolisthesis) gibi rahatsızlıkların cerrahi tedavisinden sorumludur. 

Doğmalık sinir sistemi anomalilerinin de (doğmalık omurga eğrilikleri, kraniosinostoz, hidrosefali, omurilik açıklıkları sonucu belde veya boyunda görülebilen şişlikler gibi) cerrahi tedavisi beyin cerrahisinin ilgi alanındadır. Anevrizma ve vasküler malformasyon sonucu oluşan beyin kanamalarının ve diğer tip cerrahi gerektiren beyin kanamalarının da cerrahi tedavileri beyin cerrahisi yapmaktadır. Fonksiyonel nöroşirürji alanına ise parkinson veya diğer hareket bozukluklarında gerekebilen beyin pillinin konulması, ilaçla kontrol altına alınamayan epilepsi sara hastalarının cerrahi tedavisi, yerleşmiş felçlere bağlı aşırı adale spazmlarında pompa konulması sinir stimülatörü yerleştirilmesi, ağrıya yönelik cerrahi girişimler (kordotomi, RF, rizotomi gibi) de beyin cerrahisinin tedavi ettiği olgulardır. Erişkinlerde görülen boyun damar tıkanıklıkları veya darlıkları (karotis stenozu) ve hidrosefali (beyindeki boşlukların içinde su birikmesi) yine nöroşirürji uzmanlarının hizmetindedir.

الأطباء
EKİBİMİZ

Son Güncelleme Tarihi 07 ذو الحجة 1437 Editör Admin Ceyhun Taş - 0541 809 1296

ONLINE APPOINTMENT

Online Randevu I Want to Get Online Appointment

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu I Would Like to Call Me

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.