print
BESLENME VE DİYET


İstanbul Onkoloji Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü; sağlığınızı koruyup geliştirmek ve yaşam kalitenizi arttırmak için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda alma bilincini bireye özel beslenme programlarıyla sağlamaktadır. İlk görüşmede bireylerin beslenme öyküleri ayrıntılı olarak alınır ve daha sonra vücut analiz cihazı ile vücuttaki yağ, kas ve su miktarı saptanıp elde edilen verilere ve kan bulgularına göre kişiye özel beslenme programı düzenlenip belli aralıklarla kişinin takibi sağlanmaktadır. 

KANSER VE BESLENME

Kanser, vücutta hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması sonucu oluşan bir hastalıktır. Kanseri tetikleyen en önemli faktörler arasında; sağlıksız beslenme, aşırı yağ tüketimi, aşırı kilo ve hareketsizlik vardır. Bu nedenle ideal kilonuzu korumak, sağlıklı beslenmeyi bir yaşam şekli haline getirmek ve düzenli fiziksel aktivite yapmak kansere yakalanma riskinizi % 30 oranında azaltacaktır. Kanserden korunmak kadar, kanser sürecinde ki beslenme de, tedavinin olumlu gitmesi açısından çok önemlidir. Kemoterapi ve radyoterapi alan hastalarda iştah kaybı, ishal, kusma, kilo kaybı gibi beslenmeyi olumsuz etkileyen yan etkiler gelişebilmektedir. Kişiye özel beslenme planı, bu süreci daha sağlıklı ve kolay atlatabilmenize yardımcı olacaktır.

GEBELİK VE EMZİKLİLK DÖNEMİNDE BESLENME

Bilimsel çalışmalar, gebelik ve emziklilik döneminde annelerin yeterli ve dengeli beslenmesinin; hem kendi sağlığının uzun süre korunabilmesinde hem de bebeğin sağlıklı doğması ve gelişmesinde etkin olduğunu göstermektedir. Bu nedenle annenin gebeliği süresince yeterli ve dengeli beslenmesi anne karnındaki bebeğin bedensel ve zihinsel olarak büyümesi ve gelişmesi açısından çok önemlidir.

Emzirme, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemidir.Anne sütünün kalitesinin artması ve bebeğin yeterli beslenebilmesi için emzirme sırasındaki enerji ve besin öğeleri ihtiyacı gebelikte olduğundan daha fazladır. Annenin emzirme döneminde kilo kontrolünün sağlanabilmesi için sağlık bir beslenme programı olması gerekmektedir. Bu dönemde beslenme ve diyet uzmanları beslenmenizi en sağlıklı şekilde planlamaktadır.

DİYABETTE BESLENME

Diyabette en önemli adım beslenmedir. Diyabetli kişilere özel beslenme eğitiminin verilmesi ve uygulanması, diyabette yaşam kalitesini arttırmak ve hastalığın komplikasyonlarını önleyebilmek açısından çok önemlidir.

BÖBREK HASTALIKLARINDA BESLENME

Böbrek hastalıklarında diyetin kişiye özel olması çok önemlidir. Beslenme planı kişinin böbrek fonksiyonlarına, ihtiyacı olan protein miktarına göre diyalize girsin ya da girmesin diyetisyen tarafından planlanmalı ve takibi sık yapılmalıdır.

KALP DAMAR HASTALIKLARINDA BESLENME

Kalp damar hastalıkları, tüm dünyadaki ölümlerin birinci dereceden nedenidir.Yapılan birçok çalışmada, kalp damar hastalığına bağlı ölümlerin beslenmede ya­pılan olumlu değişikliklerle azaltılabildiği gösterilmiştir. Kalp damar hastalıklarının, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişikliği ile önlenebilen veya oluştuktan sonra tıbbi tedavi, beslenme tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile iyileştirilebilen bir sağlık sorunudur.

 

BÖLÜM DOKTORLARI
EKİBİMİZ

Son Güncelleme Tarihi 24 Temmuz 2017 Editör Admin Ceyhun Taş - 0541 809 1296

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.