print
RADYASYON ONKOLOJİSİ

RADYOTERAPİ NEDİR?
Radyasyon, dalgalar ya da parçacıklar tarafından taşınan özel bir enerji türüdür. Özel cihazlarca üretilebilen ya da radyoaktif olarak adlandırılan maddeler tarafından salınabilir. Bu enerji  tıpta görüntüleme amacı için kullanılır.Buna örnek olarak akciğer filmlerini verebiliriz. Radyasyonu hastalıklı organa yönlendirebilmek için teknolojik açıdan gelişmiş özel cihazlara gereksinim vardır. Yüksek dozdaki radyasyon enerjisinin tedavi amacı ile kullanılmasına "radyoterapi" ya da "ışın tedavisi" adı verilir.


RADYOTERAPİ VÜCUDA NASIL ETKİ EDER?
Kanser hücreleri normal hücrelere göre çok daha hızlı bölünüp çoğaldığı için radyoterapi kanser hücreleri üzerinde normal hücrelerden daha fazla etkili olmaktadır. Ek olarak normal hücrelerin toparlanıp eski haline gelmeleri kanser hücrelerine göre çok daha kolay olmaktadır. 


RADYOTERAPİNİN FAYDASI VE HEDEFİ NEDİR?
Vücudun neredeyse her bölgesindeki birçok kanser tipinde radyoterapi kullanılmaktadır.
Kanser hastalarının çoğunda radyoterapi de uygulanmaktadır. Bazı kanser tiplerinde radyoterapi tek çözüm olabilir.Radyoterapi Kemoterapi ile birlikte uygulanarak daha fazla sonuç alınabilir.

Radyoterapi bazen cerrahi öncesinde tümörü küçültme amacı ile verilmektedir. Bazı tümörlerde ise cerrahi sonrasında kalmış olabilecek kanser hücrelerini temizleme amacı ile uygulanır. Cerrahi esnasında radyoterapinin uygulandığı yöntemler de vardır. Cerrahi olmadan radyoterapi ve kemoterapinin direk uygulandığı kanser türleri de olabilir.
Hastalığı tam olarak iyileştirmenin mümkün olmadığı bazı durumlarda, hastanın ağrı, kanama gibi yakınmalarını azaltma amacı ile de radyoterapi uygulanabilir. Bu tür tedaviye "palyatif tedavi" adı verilir.
 

 

 

EKİBİMİZ

Son Güncelleme Tarihi 24 Temmuz 2017 Editör admin

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.