print
ENDOSKOPİ VE KOLONOSKOPİ

Endoskopi Ünitemizde Gastroskopi ve Kolonoskopi işlemleri Prof. Dr. Yusuf Akçan, Doç.Dr Osman KRAND tarafından yapılmaktadır. Hastanemizde anestezili endoskopi uygulamaları anestezi uzmanı eşliğinde gerçekleşmektedir.

GASTROSKOPİ NEDİR?

Gastroskopi yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağını görerek incelenmesine olanak veren bir görüntüleme yöntemidir. Bu işlem ucunda ışık ve mikro kamera bulunan ince, yumuşak ve bükülebilen tüp şeklinde bir alet yardımıyla yapılmaktadır.

GASTROSKOPİ NASIL YAPILIR?

Gastroskopi ile ağızdan itibaren yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağı (duodenum) incelenir. Bu işlemler sırasında ucuna ileri teknoloji ürünü bir kamera yerleştirilmiş esnek bir tüp yani endoskopi kullanılır. 8-10 milimetre kalınlığında son derece yumuşak bir boru yemek borusundan mideye ve onikiparmak barsağına görülerek yönlendirilip ulaşır. Aşağı yukarı uzunluğu 110-120 santim arasında olan cihazın ucunda kamera ve geçtiği bölgeleri bir televizyon ekranına yansıtılır. Doktor da bu görüntülere bakarak hastanın incelenen bölgesinin iç yüzeyini görerek gereken teşhisi koyar. Bu işlem sırasında hastanın nabız durumu kontrol edilir. 

KOLONOSKOPİ NEDİR?

Kalın bağırsağın içinin görülerek incelendiği teşhis yöntemine kolonoskopi adı verilir. Bu işlem kalın bağırsak hastalıklarında, makattan olan kanamalarda, karın ağrılarında, kanlı ishalde, uzun süren ishallerde tanı amaçlı veya gerektiğine tedavi için (polip çıkarılması vb gibi) kullanılmaktadır. 

KOLONOSKOPİ NASIL YAPILIR?

Kolonoskopi sırasında dışarıdan içeriye doğru tüm kalın bağırsak bölümleri (anüs, rektum, sigmoid kolon, inen kolon, transvers kolon ve çıkan kolon) ve gerekirse ince bağırsağın son kısmı (terminal ileum) incelenir.İşlem sırasında kullanılan cihaza kolonoskop adı verilir. Kolonoskopi alt sindirim sistemi endoskopisi ışıklı bir hortumla makattan girilerek kalın bağırsağın iç yüzeyinin görülerek incelenmesine ve gerektiğinde işlem sırasında bu bölgelerden çeşitli parçaların (biyopsi) alınmasına olanak sağlar.

 

 

EKİBİMİZ

Son Güncelleme Tarihi 03 Şubat 2022 Editör Admin Ceyhun Taş - 0541 809 1296

ONLINE RANDEVU

Online Randevu
Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.