print
RADIODIAGNOSTIK

X ışınlarım tanı amacıyla kullanan radyoloji dalı. Temelini oluşturan iki inceleme yöntem radyografidir. Birincisinde X ışınlarından elde edilenler flüoresan bir ekran üzerinde .  İkincisinde ise görüntüler bir film kase.Bu iki yönteme ek olarak, bir organın harekeden film kasetine kaydetmeye dayanan kimografi adlı yönteme de başvurulur. Radyografik görüntüler aslında çeşas boyutlardaki yapıların tek boyutlu bir yüzey üzerene alınmasıdır.  Bunun yarattığı problem tomografi denen özel bir tekniğin kullanıma girmesiyle aşılmıştır.  

Tomografide ışınlara ve film kasetine belirli bir hareket verilerek belirli bir düzlemdeki yapıların filme alınması sırasında öbür yapıların odak dışı kalması sağlanır.

Yani alışılagelmiş radyografide ışınların geçtiği bütün katmanların üst üste binmesiyle oluşan görüntünün yerine tek bir katmanın görüntüsü alınır. Tomografi en çok göğüs kafesinin ve iskelet sisteminin incelenmesinde kullanılır.  Tomografinin çok daha geliştirilmiş bir tipi ise bilgisayarlı eksenel tomografidir. Bu yöntem özellikle kafaiçi dokulardaki lezyonların tanısında çok büyük aşamalar sağlamıştır.

BÖLÜM DOKTORLARI
EKİBİMİZ

Son Güncelleme Tarihi 10 Haziran 2015 Editör Admin Ceyhun Taş - 0541 809 1296

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.