print

Kemoterapi 'de Konfor için Kemoterapi Portu

21 Kasım 2023 Salı | Genel
Kemoterapi 'de Konfor için Kemoterapi Portu

Kemoterapi port kateter; uzun süreli tedavi alacak hastaların yaşam konforunu artırıp cilt altına yerleştirilen, kolay ulaşılabilir yapay damar yoludur. Lokal ve genel anestezi ile takılabilen kemoterapi portu; bir ucu kalbe giden ana toplar damar içinde olan diğer ucu ise köprücük kemiğinin altında bozuk para büyüklüğünde bir hazne ile sonlanan bir aparattır.

Hastaların kemoterapi süresince port kullanımı, tedaviye uyumu artırmaktadır. Kemoterapi ‘ye bağlı olarak incelen ve bulunması zorlaşan el ve kol damarları, port kullanımı sayesinde korunur. El ve kollarda girişimlere ve kemoterapi ilaçlarının olası cilt altına kaçmasına bağlı olarak oluşabilecek doku hasarları gözlenmez. Tüm kateter cilt altına yerleştirilir bu sayede hastalarımızın günlük hayatlarında herhangi bir kısıtlama olmaz. Hastalarımız rahatça banyo yapabilir hatta yüzebilir. Hastanemizde KT portu ultrason ve skopi (Röntgen) eşliğinde steril koşullarda, ameliyathanede takılmaktadır.


*Komplikasyonları:

Kt portu takılmasının olası komplikasyonları (istenmeyen durumlar) tecrübeli ellerde nadiren de olsa girişime bağlı akciğer sönmesi, hematom (kanama), enfeksiyon ve kateter tıkanmasıdır.

ONLINE RANDEVU

Online Randevu
Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.