RADYASYON ONKOLOJİSİ

Radyoterapi Nedir?
Radyasyon, dalgalar ya da parçacıklar tarafından taşınan özel bir enerji türüdür. Özel cihazlarca üretilebilen ya da radyoaktif olarak adlandırılan maddeler tarafından salınabilir. Bu enerji  tıpta görüntüleme amacı için kullanılır.Buna örnek olarak akciğer filmlerini verebiliriz.  Radyasyonu hastalıklı organa yönlendirebilmek için teknolojik açıdan gelişmiş özel cihazlara gereksinim vardır. Yüksek dozdaki radyasyon enerjisinin tedavi amacı ile kullanılmasına "radyoterapi" ya da "ışın tedavisi" adı verilir.


Radyoterapi Vücuda Nasıl Etki Eder?
Kanser hücreleri normal hücrelere göre çok daha hızlı bölünüp çoğaldığı için adyoterapi kanser hücreleri üzerinde normal hücrelerden daha fazla etkili olmaktadır. Ek olarak normal hücrelerin toparlanıp eski haline gelmeleri kanser hücrelerine göre çok daha kolay olmaktadır. 


Radyoterapinin Faydası ve Hedefi Nedir?
Vücudun neredeyse her bölgesindeki bir çok kanser tipinde radyoterapi kullanılmaktadır.
Kanser hastalarının çoğunda radyoterapi de uygulanmaktadır. Bazı kanser tiplerinde radyoterapi tek çözüm olabilir.Radyoterapi Kemoterapi ile birlikte uygulanarak daha fazla sonuç alınabilir.Radyoterapi bazen cerrahi öncesinde tümörü küçültme amacı ile verilmektedir. Bazı tümörlerde ise cerrahi sonrasında kalmış olabilecek kanser hücrelerini temizleme amacı ile uygulanır. Cerrahi esnasında radyoterapinin uygulandığı yöntemler de vardır. Cerrahi olmadan radyoterapi ve kemoterapinin direk uygulandığı kanser türleri de olabilir.
Hastalığı tam olarak iyileştirmenin mümkün olmadığı bazı durumlarda, hastanın ağrı, kanama gibi yakınmalarını azaltma amacı ile de radyoterapi uygulanabilir. Bu tür tedaviye "palyatif tedavi" adı verilir.

Brakiterapi
Hastanemizde ayrıca brakiterapi unitemizde vucüt içinden uygulanan, kanserli organın daha yakından hedeflendiği brakiterapi uygulamaları da yapılmaktadır. 

Son Güncelleme Tarihi 19 Eylül 2016 Editör Admin Ceyhun Taş - 0541 809 1296

ONLINE RANDEVU

Online Randevu
Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.