print

EUS Nasıl Yapılır, Nasıl Hazırlanılır?

16 Aralık 2021 Perşembe | Bizden Haberler
EUS Nasıl Yapılır, Nasıl Hazırlanılır?

EUS Nasıl Yapılır?

Gastroenteroloji ünitemizde diğer tüm işlemler gibi endoskopik ultrason da sedoanaljezi altında uyutularak gerçekleştirilir. İşlem hasta sol tarafınıza yatırılarak başlar. Hasta uyutulduktan sonra ultrasonik endoskopi cihazı dikkatli bir şekilde yutturulur. Özellikle lineer Endosonografi cihazında olmak üzere radial eus cihazında da uç kısımdaki sert ultrason probları nedeni ile yutturmada özen gerekir. Endosonografi cihazı yemek borunuzdan ve midenizden on iki parmak bağırsağına ilerletilecektir. Kullanılan endoskopik ultrason cihazı işlem esnasında nefes almanızı engellemez. İşlem genellikle 20-40 dk kadar sürebilir. Aynı seansta gerektiğinde İnce iğne aspirasyon biyopsisi (FNA) işlemi de gerçekleştirilebilir. İşlem sedasyon altında uyutularak gerçekleştirildiği için hastalar işlem sonrasında işlemi hatırlamazlar. Hastanemiz gastroenteroloji bölümünde EUS artı FNA işlemleri Prof Dr Yusuf Akcan tarafından yapılmaktadır.
 

EUS İşlemi Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılır?

EUS incelemesi için, genellikle muayeneden 8 saat önce ağızdan yiyecek veya içecek alınması bırakılır. Düzenli olarak almanız gereken bazı ilaçların bırakılması gerekebilir bu nedenle aldığınız tüm ilaçları doktorunuz bilmelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar, şeker hastalığı ve hipertansiyon ilaçları bilinmelidir. Kan sulandırıcıların kesilip kesilmeyeceğine ilaçları başlayan doktora sormak gerekirse körü iğne sulandırıcılar (LMWH) lerin ayarlanması sağlanmalıdır.

Rektum veya kolon EUS incelemesi için, barsak hazırlığı yapmanız istenir bunun için kullanmanız gereken ilaçlar size anlatılır. Doktorun talimatlarına dikkatli bir şekilde uymak istenmeyen başarısızlıklardan sizi sakındıracaktır.

ONLINE RANDEVU

Online Randevu
Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.