print

EUS Nedir, Neden Yapılır?

16 Aralık 2021 Perşembe | Bizden Haberler
EUS Nedir, Neden Yapılır?

EUS Nedir, EUS + FNA Nedir?

EUS endoskopik ultrasonun kısa yazılışıdır. Diğer bir ismi endosonografidir.  Endoskopi cihazının uç kısmına uygun şekilde monte edilmiş ek bir ultrason cihazı vardır. Bu sayede endoskopinin ulaşabileceği her yerde yakın mesafeden o bölgelerin ultrasonu çekilmektedir.  FNA, ince iğne aspirasyon biyopsi işleminin İngilizce baş harfleridir. Fine neddle Aspiration – FNA. EUS ile hem tanısal hemde tedavi amaçlı biyopsi alma, kist boşaltma gibi işlemlerde yapılabilmektedir. Endosonografi esnasında kitlelerden biyopsi alma işlemi de yapılacaksa EUS artı FNA istenmektedir.

EUS Neden Yapılır?


EUS, sindirim sisteminizin yüzeyinde duvarında veya duvarın arkasında oluşan iltihap, polip  veya kanser  gibi lezyonların  varlığını, büyüklüğünü ve iç yapısını göstererek bize fikir verir.  Yemek borusu, mide ve barsakların yüzeyinde tespit edilen bir lezyonun hangi derinlikte olduğunu hangi katmandan köken aldığını tespit ederek yapılacak cerrahi veya ilaç tedavilerin en doğru şekilde karar verilmesini sağlar.

EUS ayrıca, önceki bir endoskopide tespit edilen subepitelyal lezyonların (SEL) , Magnetik rezonans (MR) veya bilgisayarlı tomografi (CT) gibi görüntüleme metotlarıyla tespit edilmiş kist (su dolu kesecikler) ve tümörlerin biyopsisinde veya sıvı analizi yapılmasında etkin bir yöntemdir.

EUS, Safra yollarında genişleme veya tıkanıklık sebeplerini araştırılmasında, sorun taş mı yoksa kitlemi bunları ayırt edebilir. Mide, yemek borsu veya barsak kanserlerinde lenf nodlarına yayılım olup olmadığında anlaşılıp gerektiğinde Lenf bezlerinden de biyopsi alınmaktadır.

İsmen zikretmek gerekirse EUS en sık kullanıldığı yerler şunlardır;
 

 • Pankreas kistlerinin analizi ve tedavisi ve pankreas tümörlerinin örneklenmesi
   
 • Çölyak gangliyon blokajı ile ağrı kesilme tedavisi
   
 • Safra yolu patolojileri
   
 • Karaciğer özellikle segment 2 ve 3 lezyonlarının örneklenmesi
   
 • Özofagus, mide ve kolonda subepitelyal lezyonların natürünün belirlenmesi ve örnek alınması
   
 • Mediastenden uygun bölgelerdeki lenf nodları ve kitlelerin örneklenmesi

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.