print

Akıllı Molekül ve Lutesyum Tedavisi

20 Ekim 2016 Perşembe | Kanser
Akıllı Molekül ve Lutesyum Tedavisi

Akıllı moleküller kanser tanı ve tedavisinde kullanılan son yıllarda geliştirilmiş en etkin maddelerdir. Bu moleküller kanserli dokuyu vücut içinde tespit eder veya ışınlarlar. Çeşitli kanserleri hedefleyen akıllı moleküller geliştirilmiştir.

Akıllı moleküller olan PSMA ile prostat, DOTATE ile nöroendokrin ve tiroid kanserlerinin yeri ve yaklaşık miktarı bu moleküllerin Ga-68 e bağlanması sonrası yapılan PET BT tetkikleri ile tespit edilmektedir.

Sonrasında bu akıllı moleküller Lu-177 ye bağlanarak hastaya damar yoluyla verilerek sadece tümörlü hücrelerin bulunduğu yerler ışınlanmaktadır.  

Lutesyum tedavisi için hastalarımızın hastanemizde bu tedavi için özel olarak düzenlenmiş odada 1 gece kalmaları gerekmektedir. Tedavi radyasyon korumalı özel odada uygulanır. Lu - 177 kol damarından yavaş infüzyon şeklinde 30 dakikada verilir.

Tedavi süreci bu konuda deneyimli sağlık personeli, hemşire ve uzman hekimlerimizin gözetiminde gerçekleştirilir.

6 -12 hafta ara ile 2 - 4 tedavi sonrası Ga- 68 PET-BT tetkiki ile hastaların Lutesyum tedavisine yanıt durumu değerlendirilir. Gereklilik halinde bu amaçla bilgisayarlı tomografi (BT), ultrasonografi (US) veya manyetik rezonans (MR) tetkiki de yapılabilir.

Standart Lutesyum 177 tedavisi 4 -8 kür olarak uygulanır. Hastaya ve hastalık durumuna göre değişebilmektedir.

 

 

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.