print

Ga 68 PSMA PET BT Görüntülemesi

25 Temmuz 2016 Pazartesi | Kanser
Ga 68 PSMA PET BT Görüntülemesi

PSMA ile Ga 68 PET/BT GÖRÜNTÜLEMESİ 

Radyoaktif maddelerin sağlık alanında kontrollü kullanımının en gelişmiş şeklinin Pozitron Emisyon Tomografisi dir (PET). F-18 deoksiglikoz (FDG) kanser hücreleri tarafından hızla tüketilen glikozun radyoaktif bir madde ile işaretlenmiş halidir. Bu yöntemle kanser hücrelerinin vücut içerisindeki yerleri ve yayılımı en gelişmiş şekilde kolayca belirlenebilir. Hastalığın yeri ve dağılımının belirlenmesi tedavi planı için gerekli en önemli bilgidir. Bu nedenle PET sintigrafisi kanser hastalarının sıklıkla başvurduğu bir inceleme yöntemi haline gelmiştir. PET sintigrafisi görüntüleri bilgisayarlı tomografi görüntüleriyle birleştirilerek hastalığın yeri konusunda daha kesin bilgiler alınabilir.

Ancak prostat kanseri gibi bazı kanser türlerinde FDG PET işe yaramaz ve nadiren kullanılır.

PET/BT sintigrafisinde FDG yerine başka ilaçlar da kullanılabilir. Bunlardan bir tanesi Ga-68 ile işaretli PSMA’dır. PSMA prostat kanseri üzerinde bulunan bir çeşit antijen proteindir. Bu antijen proteinine karşılık gelen antikor proteini üretilmiştir. Antikor protein aynı anahtar-kilit gibi vücutta PSMA antijen proteinini bulup yapışır. Bu şekilde prostat kanserinin tanısında ve evrelemesinde PSMA PET/BT yüksek hassasiyetle kullanılabilir. Bu yöntem ile hastalara çok yüksek radyasyon verilmez. İşlem süresi 30-45 dakika kadar sürer. 

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türlüdür. Hastalığın tedavisi için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Ancak buna karar verilebilmesi için hastalığın ne kadar yaygın olduğunun doğru bilinmesi gerekir. Buna evreleme denir. Hastalığın evresinin bilinebilmesi için çeşitli BT, MR, kemik sintigrafisi gibi yöntemler kullanılabilir. Ancak bunların hiçbirisi yeteri kadar başarılı değildir. Yeni kullanılmaya başlayan Ga 68 PSMA PET BT yöntemi ile tüm vücut görüntülenebilir ve hastalıklı dokuların yayılımı yüksek hassasiyet ile tespit edilir. Bu yöntem halen dünyada çok az yerde kullanılabilmektedir. Ga 68 PSMA PET BT ile prostat kanseri çok daha kısa sürede ve daha az işlemle, yüksek hassasiyet ile teşhis edilebilir ve yayılımı gösterilir. 

 

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.