print

Nöroendokrin Kanserlerde Ga 68 Dotate PET görüntülemesi

25 Temmuz 2016 Pazartesi | Kanser
Nöroendokrin Kanserlerde Ga 68 Dotate PET görüntülemesi

NÖROENDOKRİN KANSERLER

Nöroendokrin kanserler nadiren görülen, ancak son yıllarda artış eğilimi gösteren kanser türlerinden birisidir. Çoğunlukla mide, bağırsak ve pankreasta ikincil olarak da akciğerde ortaya çıkar. Genellikle yavaş ilerler, hastalar çok uzun süre belirti vermeksizin hastalıkla yaşar.

Nöroendokrin kanserlerin belirtileri nedir?
Nöroendokrin kanser tanısı genellikle tesadüfen konulur. Hastaların, hazımsızlık, gaz, ishal ve ağrı gibi  sindirim sistemi şikayetleri olur. Batın ultrasonografisi, MR gibi tetkikler yapılınca ortaya çıkar.

PET/BT işe yarar mı?
Normalde kanser tanı ve evrelemesinde sıklıkla kullanılan FDG PET/BT nöroendokrin kanserlerin tanı ve evrelemesinde çok hassas değildir. Nöroendokrin kanserlerin tanı ve evrelemesi için Ga-68-DOTATATE denilen PET/BT sintigrafisinin yapılması gerekir. Ga 68 DOTATATE PET BT  nöroendokrin kanserlerin tanısında vazgeçilmez bir görüntüleme yöntemidir.

Ga-68 DOTATATE PET/BT nedir?
Ga-68 DOTATATE PET/BT nöroendokrin tümörlerin tanısında kullanılabilecek en gelişmiş teknolojidir. Bu yöntemde hastaya verilen ve “akıllı molekül” adı verilen ilaç hastalığı vücut içerisinde bulur ve o bölgeye yapışır. Kullanılan akıllı moleküller sayesinde hastalıklı bölgeler kolaylıkla bulunur. Hastalığın tanısı doğru ve kesin yapılır ise tedavi planlaması da daha doğru olur. Bu yöntemde hastaya yüksek radyasyon dozu verilmez. Verilen ilacın hiçbir yan etkisi yoktur. Hasta hiçbir şey hissetmez. Tüm işlem 20 dakikada tamamlanır.

 

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.