print

Covid ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

10 Temmuz 2020 Cuma | Bizden Haberler
Covid ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Covid ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

 

Yeni tip Corona virüsünü taşıyan insanların öksürük, hapşırma, konuşma sırasında havaya saçtıkları damlacıklar yoluyla diğer insanlara bulaştırdıkları Corona hastalığı özellikle başlangıçta bir kulak burun boğaz hastalığı olarak belirtiler vermektedir. Corona virüsünü taşıyan kişi ile temastan yaklaşık 14 gün sonra ortaya çıkan bazı belirtiler aklımıza Corona hastalığını getirmelidir.

 

Özellikle ateş, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, boğazda takılma hissi, baş ağrısı, tat ve koku duyusunda azalma, halsizlik, kas ve eklemlerde ağrı gibi şikayetler hastanın Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvurmasına yol açar. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde bu belirtilere öksürük ve nefes alma zorluğu eklenerek hastalık tüm üst ve alt solunum yollarını etkisi altına alır. Özellikle erken dönemde solunum şikayetleri belirginleşmeden polikliniğimize başvuran hastalarımıza kan sayımı ve CRP testleri yapılıp düşük doz akciğer bilgisayarlı tomografisi çekilerek hastalığın erken dönemde tanımlanması sağlanır. Burun içinden ve genizden uygun yöntemle alınan sürüntü ile yapılan ve kesin tanı için gerekli olan PCR testi sonucu çıkana kadar hastaya kliniğine uygun tedavi protokolü uygulamasına başlanır.

 

Erken tedavi uygulanmaya başlanması hastanın iyileşme olasılığını arttırmakta yoğun bakım ihtiyacını azaltmaktadır. Ayrıca hastanın kesin izolasyonu ile virüsün çevresine bulaşması ve hastalığın yayılması da engellenmiş olmaktadır. Böylece hasta çevresi taranarak hasta ile temasta olan kişilerde henüz hastalık belirtileri oluşmadan virüs saptanmaya ve virüsün yayılımı önlenmeye çalışılır.

Hastalığa karşı aşı geliştirilene ya da toplumumuzda yaygın bağışıklık gelişene kadar hepimiz hastalığın bir birimize bulaşmasını önlemeye yönelik yakın temastan kaçınmaya, özellikle kapalı alanlarda maske kullanmaya ve el dezenfeksiyonuna azami dikkat göstermeliyiz.

ONLINE RANDEVU

Online Randevu
Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.