print

Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı

18 Eylül 2017 Pazartesi | Sağlıklı Yaşam
Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı

Rinoplasti (burun estetiği), kişinin yüzüne en uyumlu ve güzel görünen burunu sağlamaya yönelik yapılan bir ameliyattır. Rinoplasti ile yüz şekline uyumlu hale getirilen, kusurları düzeltilmiş bir burun kişinin yaşantısını olumlu yönde etkilemektedir.

Günümüzde sosyal medyanın yaygın olarak kullanımı kişilerin görünümlerine olan ilgisini arttırmıştır. Çekilen fotoğraflarda kişinin burnu yüzünün ortasında büyük, eğri ya da kemerli görünüyorsa bu, kişide mutsuzluğa neden olmaktadır. Günümüzde burun estetiği ameliyatlarının sayısının bu kadar fazlalaşmasında ve yaygınlaşmasında sosyal medyanın etkisi oldukça fazladır.

Burun estetiği ameliyatlarında eğer hastanın nefes alma problemi de varsa aynı seansta bu da düzeltilmektedir. Bu nedenle günümüzde bilinçli hastalar burun estetiği ameliyatı öncesinde mutlaka burun tıkanıklığı yönünden değerlendirilmek üzere öncelikle Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanına başvurmaktadır.

Hastanemizde polikliniğimize burun tıkanıklığı şikayetiyle ya da doğrudan burun estetiği olmak için başvuran hastalarımızda endoskopik muayene sonrasında hastanın yaşam kalitesini ve tüm solunum sistemini olumsuz etkileyen tıkanıklığın nedeni (septum deviasyonu, konka hipertrofisi, nasal polipler gibi) saptanmakta ve yapılacak ameliyat buna göre planlanmaktadır.
Rinoplasti ameliyatında genelde burun sırtındaki kemerli bölümün alınarak yüz hatları ile uyumlu, doğal ve güzel görünen, daha küçük, kalkık, daha ince ve şüphesiz daha iyi nefes alan bir burun yapılması hedeflenmektedir. Tabii ki burunda geçirilmiş travmalar ya da ameliyatlar ile oluşmuş eğrilikler, çökmeler, burun ucu düşmeleri gibi problemler varsa rinoplasti ameliyatı ile bunlar da kolayca giderilebilmektedir.

Rinoplasti ameliyatı kişinin kemik gelişiminin tamamladığı ve kendisi ile ilgili kararları alabilecek olgunluğa erişmesinden sonraki yaşlarda yapılmaktadır. 
Burun estetiği ameliyatı öncesinde yaptığımız muayene sırasında rinoplasti ameliyatı sonuçlarından hastanın beklentilerini doğru bir şekilde anlayıp, yapılabilecek burun şekli ile hastanın beklentilerinin uyumlu olmasına dikkat edilmektedir. Böylece hastalarımız ameliyat sonuçlandığında burunlarının yeni görüntüsüne daha kolay uyum sağlamakta ve mutlu olmaktadırlar. O nedenle ameliyat öncesi değerlendirme ve önceden kliniğimizde ameliyat olan hastaların öncesi-sonrası olarak adlandırılan fotoğraflarının incelenmesi büyük önem taşımakta, hastanın ameliyat sonrası hayal kırıklığı yaşaması önlenmektedir.

Rinoplasti ameliyatı için uygun bir mevsim söz konusu değildir yani yaz ya da kış her mevsimde ameliyat olunabilmektedir. 
Burun estetiği ameliyatları genel anestezi altında yapılmakta ve rinoplastiye karar veren hastaların ameliyat öncesi değerlendirilmesi ve gerekli tetkikleri anestezi uzmanı tarafından titizlikle yapılmaktadır.
Burun estetiği ameliyatı ortalama iki, iki buçuk saat sürmekte ve ameliyat sonrası hastada ağrı neredeyse hiç olmamaktadır. Burun estetiği ameliyat ve anestezi tekniklerindeki ilerlemeler, kullanılan cerrahi malzemelerin çok yüksek kalitede olması, buruna yerleştirilen silikon tamponların kullanıma girmesiyle hastalarımızın rinoplastiden korkmasına gerek kalmamıştır.

Ameliyat sonrası dinlenerek geçirilmesi gereken bir haftalık süreç vardır. Sonrasında  heyecan ile kontrole gelen hastalarımızın pansumanları yapılıp yeni bir burun görüntüsüne kavuşmalarının sevincini paylaşmak en büyük mutluluğumuzdur.

 

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.