print

Rinoplasti Nedir?

24 Haziran 2024 Pazartesi | Bizden Haberler
Rinoplasti Nedir?

 

Özellikle burun tıkanıklığı yakınması ile polikliniğe gelen hastalara yaptığımız endoskopik muayenede büyük bir oranda septum deviasyonu problemine rastlamaktayız.

Yaşam kalitesini bozan ve yaşın ilerlemesiyle ciddi kardiyolojik sorunlara da yol açabilen bu durumun tedavisini cerrahi olarak basit ve zahmetsiz bir ameliyat ile yapmaktayız. Burun tıkanıklığının nedeni doğru saptanmış ve doğru teknik uygulanmış ise ameliyat sonrası hasta tamamen sağlığına kavuşur ve şikayetleri bir daha tekrarlamaz.

Septum deviasyonu nedeni ile ameliyat olmayı planlayan hastalarımızın birçoğu aynı zamanda burun şeklinden ve burunlarının yüzleriyle olan uyumsuzluğundan şikâyet etmektedirler. Bu durumda bazen burun solunumunu düzeltebilmek için zorunlu olarak bazen de tamamen estetik kaygılar ile rinoplasti ameliyatı da operasyon planımıza eklenmektedir.

Rinoplasti son yıllarda giderek yaygınlığı artan ve neredeyse en sık yaptığımız ameliyatların başında gelmektedir. Sosyal medyanın kullanımının yaygınlaşmasıyla ve kişilerin fotoğraf çekme sıklığının artmasıyla adeta rinoplasti ameliyatları salgın haline dönüşmüştür.

Rinoplastinin iki büyük avantajı vardır. Kişinin hem solunum sıkıntısından kurtulmasını hem de yüzüne baktığında kendinin ve başkalarının beğendiği bir buruna sahip olmayı sağlar.

Rinoplasti ameliyatı gençlerde en erken 17 yaşından itibaren yapılabilmektedir. İleri yaşlarda da solunum sıkıntısından ve hoşlanmadığı burun görünümünden kurtulmayı isteyen çok sayıda hastayı ameliyat etmekteyiz.

Ameliyat öncesi yaptığımız muayenede kişinin nefes alma zorluğunun nasıl çözülebileceği ve burun görünümünün nasıl olabileceği konuşulur. Amaç doğal, rahat nefes alan ve yüze uyumlu bir burun sağlayabilmektir.

Kişinin beklentilerini karşılayan bir ameliyat planı yapıldıktan sonra anestezi açısından ameliyata engel bir sağlık sorunu yoksa rinoplasti genel anestezi ile yapılır ve yaklaşık 2.5 saat sürer. Açık teknik ile burun ucunun alt kısmında yaklaşık 1 cm’lik bir kesi ile burun içine ulaşılır ve piezzo yöntemi ile ameliyat yapılır.

Ameliyat sonrasında bir gün hastanede yatış olur ve özellikle ilk 3 gün aralıklarla buz uygulaması yapılarak ödem ve morluklar minimal olacak şekilde iyileşme süreci ilerler. Burun içi silikon tamponlar hastanın ameliyat sonrası ağrısız ve zahmetsiz bir iyileşme süreci yaşamasında önemli rol oynar. Tamponlar 3 ya da 4 gün sonra ağrısız ve acısız bir şekilde çıkartılır ve burun dış atelinin 10. günde alınmasından sonra iyileşme süreci hızla ilerler.

Yaklaşık bir ay süren iyileşme sürecinde aralıklarla kontroller yapılır ve sonrasında tam iyileşme kişinin cilt yapısına bağlı olarak yaklaşık bir yıllık bir zaman alır.

Sonuçta amaç nefes alması rahatlayan güzel bir buruna hastalarımızı kavuşturmaktır.

ONLINE RANDEVU

Online Randevu
Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.