print

ERCP Nedir ve Nasıl Uygulanır ?

24 Şubat 2020 Pazartesi | Genel
ERCP Nedir ve Nasıl Uygulanır ?

ERCP Nedir ?

ERCP: (açık adıyla Endoscopic Retrograde Cholangio-Pancreatography) safra yolları ve pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemle ameliyata gerek kalmadan safra kanalı taşları çıkarılabilir, safra yolu darlıkları ve buna bağlı tıkanma sarılıkları tedavi edilebilir. Kr. Pankreatit gibi bazı pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılabilir.

Günümüzde ERCP sayesinde safra kanalına yönelik yapılan ameliyatlara olan ihtiyaç büyük ölçüde azalmıştır. Hasta için ERCP ameliyattan daha kolay ve güvenli bir yöntemdir. Çoğunlukla hasta aynı gün evine dönebilir.

Nasıl Yapılır ?

ERCP duodenoskop adı verilen özel bir endoskopla, bu konuda özel eğitim almış gastroenteroloji uzmanları tarafından yapılır. Ağızdan girilerek yemek borusu ve mideden geçilir. Sonra oniki parmak barsağının (duodenum) ikinci kısmında yer alan ve majör papilla (diğer adı ampulla vateri ) adı verilen noktaya ulaşılır. Major papilla safra ve pankreas kanallarının birleşerek oniki parmak barsağına açıldığı yerdir. Burada ihtiyaca göre seçilen özel kateterlerle safra kanalına veya pankreas kanalına girilebilir. ERCP sırasında radyolojik görüntüleme için (röntgen filmi), C-Kollu skopi cihazı kullanılır. Safra yoluna girildikten sonra kanal içine radyo-opak ilaç verilerek skopi cihazı ile filmi çekilir. Bu film ile safra kanalındaki taş, tümör, darlık ve varsa safra kaçakları görüntülenebilir. İşlem sırasında genellikle hasta tam olarak uyutulur. Radyoloji masasında sol yanı veya karnı üzerine yatırılır. Duodenoskop yemek borusundan geçer, solunum yolu ilgisi yoktur. Solunum yolu kapatılmaz ve hasta normal nefes alabilir.

Nasıl Hazırlanır ?

ERCP öncesi en az 6 saat süreyle aç olunmalıdır. Su miktarı fazla olmamak kaydıyla 4 saat öncesine kadar içilebilir. Düzenli kullanılan ilaçlar hakkında önceden doktora bilgi verilmelidir. Bunlardan bazılarının önceden kesilmesi gerekebilir. Özellikle kanama riskini artıran aspirin, clopidogrel, coumadin, heparin, rivaroxaban, enoxaparin, nadroparin vb. ilaçlar, insülin gibi diğer önemli ilaçların bildirilmesi çok önemlidir. Ayrıca alerji, önemli kalp ve akciğer hastalıklarının da işlem öncesi doktor tarafından bilinmesi gereklidir.

ERCP çoğunlukla günlük yatışla yapılan bir işlem olup, hasta bir süre gözlemde tutulduktan sonra evine gönderilmektedir. Anestezi altında yapılan bir işlem olduğu için eve dönüşte refakatçi gereklidir. ERCP sırasında karşılaşılan bazı durumlar veya saptanan bulgular nedeniyle hastaneye yatırılarak gözlemde tutulma veya yatırılarak tedaviye devam edilme gereği oluşabilir.

 

ERCP Riskleri ve Komplikasyonları

ERCP iyi yetişmiş, tecrübeli gastroenteroloji uzmanları tarafından yapıldığında güvenli bir tetkik ve tedavi yöntemidir. Aynı hastalıkları tedavi etmede kullanılan ameliyatlarla kıyaslandığında riski çok daha düşüktür.

En önemli komplikasyonları pankreatit, kolanjit, kolesistit, delinme veya kanamadır. Bu komplikasyonların bazılarının tedavisi yine ERCP ile yapılabilir.

Bazı hastalarda kullanılan sedatif veya anestezik ilaçlara bağlı problemler oluşabilir.

ERCP Sonrası

Hasta kullanılan ilaçların etkisi geçinceye kadar gözlemde tutulur. Eve dönüşte refakatçi gereklidir. İşlem sırasında hava verildiği için şişkinlik ve gaz hissi olabilir. Aksi belirtilmedikçe normal şekilde yemek yenebilir. Şiddetli ve uzun süren ağrı, üşüme, titreme, ateş gibi belirtiler olması durumunda tekrar ve acil olarak işlemin yapıldığı hastaneye başvurulmalıdır.

ERCP’de takılan plastik stentler geçicidir, görevini tamamladıktan sonra çıkarılması gereklidir. Plastik stentler genellikle 3 ay civarında dayanır, bu süre sonunda tıkanabilir. Eğer plastik stent takılmışsa en geç 3 ay sonra kontrole gitmelidir. Stent takılı olduğu halde karın ağrısı, ateş, üşüme ve titreme, sarılık gibi belirtiler oluyorsa stent tıkanmış olabilir. Stent tıkanması riskli bir durum olup en kısa sürede müdahale gerektirir. Uzunca bir süre stent gereken hastalarda, plastik stentlerin düzenli aralıklarla yenisiyle değiştirilmesi gereklidir.

 

Detaylı Video İçin: Buraya Tıklayınız 

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.