print

Mide Botoksu ile kilo verin

24 Şubat 2020 Pazartesi | Sağlıklı Yaşam
Mide Botoksu ile kilo verin

Mide Botoksu nedir ?

Aşırı kiloluluk günümüzde artan kalp, karaciğer ve akciğer gibi birçok organımızı olumsuz etkileyen sağlık sorunudur. Çevresel etkenler, psikolojik etkenler ve alışkanlıklarımız yeme davranışını etkileyen en önemli etkenlerdir. Yapılan sayısız başarısız diyet ve egzersiz programları bilim adamlarını kilo vermeyi kolaylaştıran ve hızlandıran metotlara itmiştir.

Son 40-50 yıldır çeşitli cerrahi operasyonlarla uzun süreli kilo verme sağlanmıştır. Ancak kilolu kişilerdeki artmış operasyon zorlukları bir takım endoskopik girişimleri ön plana itmiştir. Son 10 yıldır tüm dünyada yan etkilerinin olmayışı ve uygulamanın kolay olması sebebiyle mide botoks uygulamasının hasta ve hekimler tarafından tercih edilen bir metot olmasına sebep olmuştur.

Normalde katı gıdalar mideden 4-6 saat içersinde boşalmaktadır. Midenin boşalması açlığı etkileyen birtakım hormonların salınımına sebep olur. Uygulanan botoks sayesinde mide boşalma süresi 10-12 saate çıkar bu durum tokluk hissi oluşturur. Mide Botoksu ile 6 aylık bir sürede vücut ağırlığın %15-20 sini vermek mümkündür.

Nasıl uygulanır ?

Mide botoksu bir ameliyat değildir. Mide Botoksu endoskopist tarafından üst endoskopi sırasında mide kası içeresine botoks (botilinum toksini) enjeksiyonu yapılarak uygulanır. Uygulama sırasında kişi uyutulacağı için herhangi bir acı hissetmez. İşlem ortalama 20 dakika sürer. . Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur.İşlem sonrası kişi normal hayatına devam edebilir Hastanede yatmak gerekli değildir.

Mide Botoksu kimler için uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Mide botoksunun yan etkileri var mı?

Mide botoks uygulaması, standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir.

Mide botoksunun kilo verdirme garantisi var mıdır?

Mide botoksu da dahil olmak üzere hiç bir yöntemin kilo verdirme garantisi yoktur. Mide botoksuna mucizevi tedavi gibi davranmak doğru değildir. Mide botoksunun iştahı azaltıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmekle beraber, botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali de mevcuttur.

Benim bağırsaklarım zaten tembel, botoks ile daha fazla şişkinlik yaşar mıyım?

Mide botoks işlemi sadece midenin düz kaslarına yönelik uygulanmaktadır, sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketine bir etkisi yoktur. Dolayısıyla bağırsak tembelliğini arttırıcı bir etki yapmamaktadır. Mide botoksu sonrası size özel hazırlanacak diyette, (bu durumu diyetisyeninize belirtiniz),bağırsakların çalışmasına yönelik gıdaların diyete eklenmesiyle bağırsak tembelliğinde düzelme de görülebilir.

Mide Botoksu uygulamasından beklenti nedir?

Hastaların toplam ağırlığının %10-15 kadarını 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı; yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir. 

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.