print

Obezite Nasıl Kansere Yol Açıyor?

5 Ocak 2022 Çarşamba | Bizden Haberler
Obezite Nasıl Kansere Yol Açıyor?

Obezite nasıl kansere yol açıyor?

Obezite, kanser gelişimini ve büyümesini birçok mekanizmayla destekler ve hızlandırır. Yağ dokusu vücudun enerji deposu, kullanılmayan enerjinin saklandığı yer olarak düşünülürken, günümüzde bu dokuda birçok iltihabi olayın gerçekleştiği, sonuçta oluşan maddelerin tüm vücudu etkilediği anlaşılmıştır.

Yağ dokusu arttıkça yani obezite ile, her birinin tümör büyümesini uyardığı gösterilen leptin, retinol bağlayıcı protein 4, resistin ve visfatin gibi maddelerin kanda arttığı gösterilmiştir.
Yağ dokusundan salınan bu maddeler tip 2 diyabet oluşumuna katkıda bulunur. Bu durum da artan insülin ve insüline benzer büyüme faktörü 1 (IGF-1) artışına yol açar. Bu moleküller tümör büyümesini desteklerler.

Androjenlerin östrojenlere dönüştürülmesinden sorumlu enzim olan aromataz, yağ dokusunda bulunur ve obezitede artar, böylece vücutta üretilen östrojen seviyeleri artar. Artmış östrojen seviyeleri beraberinde artmış meme ve rahim kanseri riskini getirmektedir.

Yağ dokusunda artmış iltihabi reaksiyona bağlı IL-1, IL-6, IL-8, TNFa isimli sitokin denilen moleküller salgılanmaktadır. Tüm bu moleküller kanser gelişimine katkıda bulunabilir. Yağ dokusu iltihabı, kanserojen değişikliklere katkıda bulunabilecek reaktif oksijen türleri gibi zararlı maddelerin oluşumunu da arttırır.

Obezite ve yüksek kalorili diyetler aynı zamanda bağırsak mikrobiyotası denilen ve ikinci beyin olarak adlandırılan yapıyı da bozar bu bozulma tümör teşvik edici maddelerin bağırsaklarda artmasına katkıda bulunabilir.

Morbid obez hastalarda kilo verildiğinde yukarıda bahsettiğim ‘’östrojenler, insülinler, IGF-1 ve iltihabi sitokinler’’ gibi dolaşımdaki kanser risk faktörlerinin de azaldığı, normale döndüğü gösterilmiştir. Diyet kontrolü yoluyla enerji alımını azaltmak ve egzersiz yoluyla enerji tüketimini artırmak vücutta özellikle yağ dokuyu azaltmakta ve kanserden korunmada yardımcı olmaktadır.

Obez bireylerin dünya çapında sürekli artması, bu sorunun inatçılığını göstermektedir. Alınan tüm önlemlere rağmen diyet ve egzersiz bazı hastalarda işe yaramamaktadır. Diyet ve egzersizden fayda görmeyen, belirli kriterleri taşıyan hastalarda, bariatrik yani obezite ameliyatlarının, uzun süreli kilo kaybı sağlamak için en etkili yaklaşım olduğu gösterilmiştir.

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.