print

Radyoterapi Sürecinde Banyo Yapılabilir mi?

19 Temmuz 2017 Çarşamba | Kanser
Radyoterapi Sürecinde Banyo Yapılabilir mi?

Radyoterapi sürecinde banyo yapılması eski yıllarda yasaklanan bir konu olsa da günümüzde hemen her merkezde hastanın banyo yapmasına izin verilmektedir. Cildin temiz olması, cilt reaksiyonu riskini de azaltacaktır.
Ancak radyoterapi uygulanan bölge cildi tedaviden dolayı incelip, hassaslaşacağından dolayı bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Banyo sırasında sıcak su değil, ılık su kullanılmalıdır. Sabun bezi, kese gibi malzemeler tedavi bölgesi cildini zedeleyebilir, bu nedenle tedavi bölgesine parfümsüz sabun dışında bir temizlik malzemesi temas ettirilmemelidir. Vücudun diğer bölgeleri için herhangi bir kısıtlama yoktur. Uzun süreli tedavilerde özellikle sona doğru bazı cilt reaksiyonları izlenebilir ve bu durumda bir süre için banyo yapılması doktor tarafından yasaklanabilir. Çünkü bu durumlarda cildin ıslanması, nemlenmesi cilt reaksiyonlarının şiddetini artırır, iyileşmesini geciktirir. Banyodan sonra iyi kurulanmak ve ayrıca terleme durumlarında da cildin nemini almak, tedavi bölgesine giyilen giysilerin temiz, yumuşak ve tahriş edici olmayan malzemeden yapılmış olmasına dikkat etmek gerekir.
Ayrıca radyoterapi planlaması sırasında hastanın cildine çizilen çizgilerin de banyo sırasında zarar görmemesine özen gösterilmelidir.

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.