print

Tamoksifen Kullanımı ve Jinekolojik Hastalıklar

22 Aralık 2022 Perşembe | Bizden Haberler
Tamoksifen Kullanımı ve Jinekolojik Hastalıklar

Hormona duyarlı meme kanseri tedavisinde kullanılan Tamoksifen meme dokusunda östrojen hormonunu baskılamasına rağmen rahim üzerinde tam tersine östrojen benzeri etki oluşturmaktadır. Bu nedenle, Tamoksifen bazı iyi huylu jinekolojik patolojileri artırmakla kalmaz; rahim kanseri başta olmak üzere sarkom ((rahimdeki düz kaslardan oluşan tümör), karsinosarkom gibi kanser türlerinin de görülme sıklığını artırabilir.
 

Tamoksifen tedavisinin jinekolojik yan etkileri kadının menopoz durumu, tedavi öncesi var olan jinekolojik patolojileri, tedavinin dozu ve süresine bağlıdır.
 

Bu nedenle, menopozdaki hastalar, tedaviye başlamadan önce, rahim kanseri gelişme olasılığı açısından jinekolojik muayene yapılarak değerlendirilmelidir.
 

Tamoksifen kullanan hastalarda rahim içinden biyopsi ne zaman alınmalıdır?

Tamoksifen ile ilişkili rahim patolojileri kendisini kanama ile belli ettiği için, kanama olmayan hastadan rutin olarak rahim içinden biyopsi almanın postmenapozal hastalar için anlamı yoktur. Tamoksifen kullanan ve kanaması olan postmenapozal kadınlarda mutlaka endometrium ve rahim değerlendirmesi yapmak gerekmektedir. Tamoksifen kullanan ve menapoza henüz girmemiş kadınlarda ise endometrium kanseri riski çok düşük olsa bile, eğer kanama şikâyeti olmuş ise mutlaka endometrium ve rahim ile ilgili patolojilerin araştırılması önerilmektedir. Tamoksifen subendometial gland dokusunu bir miktar kalınlaştırabileceği için, ultrason muayenesinde, tamoksifen kullanan kadınlarda kalınlaşma izlenmektedir.
 

Sonuç olarak; Tamoksifen kullanan her hastaya en az yıllık periodik pelvik muayenesinin yapılması gerekmektedir.

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.