print

Uykunun Çocukluk Çağı Obezitesine Etkisi

5 Ocak 2022 Çarşamba | Bizden Haberler
Uykunun Çocukluk Çağı Obezitesine Etkisi

Obezite

Vücutta artmış yağ miktarı olarak tanımlanan obezitenin sıklığı ırk, yaş ve cinsiyete göre değişiklik gösterir. Çocuk ve adölesanlarda obezite prevalansı dünya çapında artış göstermektedir. Bu artışın en önemli sebebi ise gelişen teknoloji ile birlikte çocukların hareketliliklerin kısıtlanması, beslenme alışkanlıklarının ve besin tercihlerinin değişmesidir. Obezite etiyolojisinde kalori alımı ve kullanımı arasındaki denge bozukluğu olsa da monogenik obezitede olduğu gibi genetik faktörler, endokrin yıkıcılar olarak bilinen yüzlerce çevresel faktör, barsak microbiatasındaki değişiklikler ve hormonal faktörler de suçlanmaktadır Çocuklarda obezitenin tanısında basit, uygulanabilir, ucuz ve güvenli bir yöntem olan vücut kitle indeksi(VKI) kullanılmaktadır. Erken dönemde ortaya çıkan obezite, tip 2 diabetes mellitus, non alkolik hepatosteatoz, hipertansiyon, hiperlipidemi ve kardiyovasküler hastalıklar gibi ciddi komplikasyonlara neden olmaktadır.

 

Beslenme Tedavisi

Aile bireylerinin beslenme alışkanlığının kazanılmasında çok önemli olduğu belirtilmelidir. Çocuklara televizyon karşında beslenilmemesi gerektiği anlatılmalı ve önlem alınmalıdır. Çocukların aile ile birlikte aynı sofrada beslenmesi sağlanmalıdır. Arada alınan atıştırmalıklar ve abur cubur tüketimi azaltılmalı, sebze-meyve içeren posalı gıdalar tercih edilmelidir.

Süt ve süt ürünleri: Bu besin gurubu özellikle kalsiyum ve protein bakımından önemlidir. Her gün 2-3 bardak süt veya süt ürünü tüketmelidirler. Tüketilen süt günlük ve pastörize olmalıdır. İster aralarda isterlerse yemeklerinin yanında süt içebilirler. Seçimler çocukların tercihine de bırakılmalıdır. Hiç süt içmeyen bir çocuk eğer yoğurt veya ayran tüketiyorsa, süt tüketimi için zorlanmamalıdır. Bu guruptan hiç bir yiyeceği yemiyor ise; çorbalara süt veya yoğurt katarak yedirilmeye çalışılabilir.

Et ve ürünleri: Çocukların gün içerisinde tüketmesi gereken et miktarı ortalama 100 gr kadar olmalıdır. Bu durum çocuğun yaşına ve kilosuna göre değişebilir. Tavuk, balık ve kırmızı et dönüşümlü olarak çocuğa sevdiği şekilde verilmelidir. Vitamin kaybı olmaması için et tüketimi fırında veya ızgara olarak tercih edilmelidir. Bu besinler doğru tüketildiğinde çocuğun demir ve protein ihtiyacını karşılayacaktır. Balıkta bulunan Omega-3,selenyum,fosfor ve iyot çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimleri için önem taşır.

Sebze ve Meyveler: Çocukların genelde en az sevdiği ve aslında onlar için en gerekli olan besin türü sebzelerdir. Hemen hemen bütün vitaminler farklı sebze ve meyvelerde bulunur. Bu nedenle çocuğa sebze-meyve yedirirken mümkün olduğunca çeşitlilik sağlanmalıdır. Sebzeler hem pişmiş hem de salata olarak verilmelidir. Ara öğünler içinse en uygun besinler meyvelerdir. Bu şekilde gereksiz şeker ve çikolata tüketiminin de önüne geçilmiş olur. Her besin gurubundan 2-3 çeşit yemeleri yeterlidir. Çocuğu zorlamak yemekten daha da uzaklaşmasına neden olur. Burada önemli olan bir diğer nokta, mutlaka mevsimine uygun sebze ve meyve tüketiminin sağlanmasıdır. Böylece çocuk aldığı sebze veya meyveden maksimum vitamin sağlamış olur.

Karbonhidratlar: Karbonhidratlar vücudumuz için makro besin öğelerindendir. En doğru ve sağlıklı olan karbonhidrat seçimi çocuğumuzun gelişmesinde büyük önem taşır. Tam buğday ekmeği, bulgur, kepekli makarna, kuru fasulye, nohut, mercimek vb. çocuklar için hem lif kaynağı hem de tokluk hissini arttıracak karbonhidrat kaynaklarıdır. Çocuklarımıza doğru tahıl tüketme alışkanlığını küçük yaşlarda kazandırmakta fayda vardır.

 

Abur cubur yerine ev yapımı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.
Çocukların beslenmesinde karşımıza çıkan en büyük engel genelde fastfood yiyeceklerdir. Fastfood olarak adlandırılan gıdaları evde hazırlamak çok daha sağlıklı olur. Çocuklarımızın sıklıkla tercih ettiği çikolata, bisküvi, gofret gibi atıştırmalıkların yerini meyve ve evde yapılmış kurabiye almalıdır. Bu sayede çocuklar katkı maddelerinden uzak tutulabilir. Çocukluk döneminde edinilen beslenme alışkanlıkları kalıcıdır. Bu nedenle zeminde doğru beslenmek çocukları uzun vadede hastalıklardan koruyacağı gibi, gelişimleri açısından da önemlidir.

Çocukların gelişimleri için doğru beslenmenin önemi olduğu kadar vücut gelişimleri için spor yapmaları da sağlanmalıdır. Hoşlanacakları spor dallarına yönlendirilerek, hem gelişimleri desteklenmeli hem de kilo alımından kaçınılmalıdır.

 

Uyku ve Beslenme

Uyku sürecinde vücut daha az enerjiye ihtiyaç duyar. Vücut ısısı azalır. Vücut ısısının azalmasıyla bazal metabolizma hızında yavaşlama gerçekleşir. Uyku azlığının varlığı tüm bu süreci engelleyebilir ve bunun sonucunda kilo alımı ile birlikte obeziteye neden olabilir. Yeterli ve dengeli beslenme yalnızca yaşam sürdürmek için değil vücudun optimal şekilde çalışılabilmesi için gerekli bir ihtiyaçtır.

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.