print
Meme Kanseri
 • Soru :
  Güneşlihava
  15 Haziran 2024
  Merhaba hocam Endişe etmem gerekir mi?Hormon ilacı buna sebep olabilir mi? Meme parankimi fibroglandüler dokudan zengindir Sag meme saat 8 hizasında periareolar alanda içerisinde mikrokistler ve milimetrik kalsifikasyonlar barındıran keskin kontur-sınır özelliği göstermeyen yaklasık 6mm boyutlarında hafif heterojen ekoda parankim sahası gözlenmiştir(fibrokistik değişiklik sahası?) Her iki meme üst dış kadranlarda 1cmden küçük intramammarian lenf nodu gözlenmiştir (BIRADS 3)
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  Banu Ödemiş
  13 Haziran 2024
  Merhaba Saygıdeğer Hocam ; Ablamın tru-cut biyopsi sonucunu değerlendirmenizi rica edebilir miyim ? TANI : 1-2-SAĞ MEME SAAT 12 HİZASI VE SOL MEME SAAT 3 HİZASI, LEZYON; TRU-CUT BİYOPSİ: - İNVAZİV KARSİNOM Not: Morfolojik bulgular öncelikle invaziv duktal karsinoma ile uyumludur. Kesin tip tayininin rezeksiyon materyalinde yapılması uygun olur.
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  Zühal Güzel
  08 Haziran 2024
  Hocam ben nisan 18 de komplike sklerazon lezyon ameliyatı olmuştum bu ameliyattan sonra ciğer filmi cekince aksillada nodül cıkmıştı oyüzden tekrar ultrason cektirdim ozaman kitle göründü sol meme de ameliyat sonrası görülme olasılığı var mı yoksa yine mi kitle var mr cektircem ama korkuyorum
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  Naciye Yumak
  06 Haziran 2024
  Hocam 2018 den beri kontrol hastayım bugünki memoğrafi sonucumu yorumlayın lütfen Sağ meme lumpektominize sağ memede geçirilmiş oprs.bağlı sekonder cilt kaybı cilt çekintisi görülmekte.Her iki memede bengin kalsifikasyon izlendi.Her iki memede dağınık yerleşimli yer yer küme yapmış punktat tozsu mikrokalsifikasyon izlendi.Her iki memede konturlu kitle lezyonu patolojik mikrokalsifikasyon saptanmadı patolojik LAP saptanmadı
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  Esoes
  04 Haziran 2024
  Merhaba meme ilaçlı mr sonrası meme ve kol altından biyopsi yapılmıştı.Sonuca göre 1- FİBROADENAMATÖZ DEĞİŞİKLİKLER ADENOZİS İLE UYUMLU BULGULAR DUKTAL EPİTELYAL HİPERPLAZİ Sol meme,alt iç kadran,brads 3 lezyon,tru-cut biyopsi. 2- REAKTİF LENFOİD DOKU SOL AKSİLLA,TRU-CUT BİYOPSİ. gerekirse biyopsi tekrarı önerilir yazmış.Zaten mr da ve ultrasonda anlaşılmadığı için biyopsi olmuştum.Tekrar mı olmam gerekiyor.Bu rapora göre köyü bir oluşum var mıdır? Teşekkür ederim.
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  Ecuma
  04 Haziran 2024
  Hocam Merhaba, Sol meme saat 10-11 hizasında areoladan yaklaşık 2 cm uzaklıkta yerleşim gösteren 15x10.5 mm boyutlu spiküle uzanımları izlenen, IVKM sonrasında tip-3 kontrastlanma paterni bulunan solid kitle lezyon izlendi. Her iki memede dağınık yerleşim gösteren 9x5.5 mm boyuta ulaşan çok sayıda basit kist izlendi. Her iki aksillada yağlı hilusları seçilen oval şekilli reaktif lenf nodları izlendi. Ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  ***********
  01 Haziran 2024
  Hocam iyi günler meme US raporunda bu şekilde yazıyor. ne öneririsiniz? Sol meme saat 1 hizasında areola komşuluğunda 6 mm çapında kist izlendi. Sağ memede büyüğü saat 12 hizasında 12 mm çapında ince septasyonlar içeren birkaç adet kist izlendi. Sağ memede büyüğü saat 1 hızasında 7 mm çapında hipoekoik lezyon izlendi.(FA?) Her iki aksiller alanda reaktif lenf nodu izlendi.
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  Zühal Güzel
  30 Mayıs 2024
  Sol meme saat 1 seviyesinde periorelar alanda cilt altına ve deri planlara uzanım gösteren düzensiz konturlü etrafa ince sipüküler uzantıları olan 21x17x10 mm boyutunda içerisinde küçük anekoik mistik alanlar ve bir kac adet milimetrik kalsifikasyon olan hipoekojen heterojen mass lezyon mevcuttur. /Meme TM? Yönünden ileri tetkik ve yakın takibi önerilir yazıyor hocam? Korkmalı mıyım
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  doğa csr
  24 Mayıs 2024
  Annem 44 yaşında sol memede 6,5x4x3 cm lezyon saptandı.Tömür çevresi meme dokusunda yaygın fibrostik değişiklikler,duktal epitel hiperplazisi ve sklerozan adenozis bulguları eşik etmekteydi.9 Haziran 2023’te ameliyat edildi.Ameliyattan 5 ay sonra gen testi yapıldı sonuç temiz geldi ameliyattan 10 ay sonra 23 gün boyunca ışın tedavisi aldı.Şimdi Tamoxifen 20 mg hap kullanılması öneriliyor. Yan etkileri çok fazla Yan etkilerinin göze alınmasını gerektiricek bi ilaç mı?Kullanılması zorunlu mu?
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  Ygmr
  24 Mayıs 2024
  Sol memede en büyüğü saat 1 hizasında yaklaşık 5.6 mm çapinda bazilarinda septalar bulunan 5-6 adet kistik alan izlendi.(basit komplike fibrokist?).Bunun dişinda meme içerisinde değişik lokalizasyonlarda milimetrik boyutlarda kistik alanlar izlendi. Her ikiaksiller bölgede en büyüğü solda 14mm boyutta ekojen hilusu korunmuş birkaç adet lap
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  Ayşe Ayşee
  19 Mayıs 2024
  Merhabalar hocam ultrason sonucumu yorumlar mısınız ? Sol meme saat 11 hizasında aerolaya 3 cm mesafede 16x12 mm boyutunda posteriorda hafif akustik gölgelenme veren lobule konturlu RDUS incelemede vaküleritesi olmayan hipotez-anekoik görünüm izlendi histopatolojik korelssyon önerilir
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  Sevil S.
  13 Mayıs 2024
  Merhaba mamografi sonucu bi rads 0 olarak çıktı. Şüpheli bulgular ise kalsifikasyon ve asimetri. Ultrason için randevu aldık. Korkulacak bir durum mu var acaba?
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  Fufu
  09 Mayıs 2024
  Merhaba, Memede görülen kitle için mr çekildi. Sorun var mıdır? Teşekkür ederim. Her iki memede seyrek fibroglandüler meme parankim paterni ve parankim içerisinde en büyüğü 7 mm çapa ulaşan basit-komplike kistlere ait seyrek yerleşimli kistik oluşum varlıkları dikkat çekmektedir. Ayrıca her iki memede en belirgini 5 mm çapa ulaşan seyrek yerleşimli tip I kontrastlanma sergileyen fibroadenoma ile uyumlu olduğu düşünülen nodüler oluşumlar saptanmıştır.
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  Ogzk
  09 Mayıs 2024
  7 ay önc byps- DUKTAL EPİTEL HİPERPLAZİSİ, ADENOZİS, FİBROKİSTİK DEĞİŞİKLİKLER, bugün Sonuç Sol meme saat 3 hizasında derin planda – tru – cut bx ile verifiye - yaklaşık 3cm çapında, lobüle - belirsiz konturlu, genişlemiş duktuslar ve yaygın kalsifik fokuslar içerikli, hipoekoik alan; önceki inceleme ile karşılatırmada birkaç seyrek lineer kalsifikasyonlar interval belirginleşmiştir.Klinik korrelasyon ve 6 aylık periodda kontrol (kontrastlı mammografi) ile sürdürülmesi önerilir.”
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  Kkfts
  08 Mayıs 2024
  Merhaba hocam usg sonucumda sağ memede milimetrik dağınık yerlesimli bir kısmı yoğun içerikli 5-6 hizasında grup olusturan hipoekoik kistik odaklar mevcuttur. Sağ areola komsulugunda dilate duktuslar içerisinde hafif hipoekoik 10 mm ye ulaşan heterojen yumuşak doku değişiklikleri mevcut sekresyon? İntra duktal patoloji? Mr önerdi çektirdim fakat mr da sağ meme de hic bir sey tespit edilmemiş briads 2 cikmis normal mi acaba kafam çok karıştı mr yanlış olabilir mi cok tesekkur ederim.
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  aysen2020
  03 Mayıs 2024
  Hocam annem 60 yaşında rutin mamografi çekiminden sonra ultrason istediler ultrasonda sol memede 10 mm çapa ulaşam mikrokalsifijasyon içeren düzensiz hipoekoik lezyon saptandı. Görüntüsü meme ca yı düşündürmektedir yazıyor. Yorumlayabilür misiniz
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  Neslihan Altintas
  02 Mayıs 2024
  Her iki memede sağda büyüğü CC grafi dış kadranda nipple yaklaşık 4 cm mesafede 15x13 mm, solda büyüğü alt iç kadranda nipple yaklaşık 3 cm mesafede 35x30 mm boyutlu olmak üzere bazılarının sınırları kısmen parankim ile örtülü izlenebilen konturları keskin çok sayıda oval şekilli nodüler dansite mevcuttur USG önerilir hocam yanitlarmisiniz
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  Kübra Topcu
  01 Mayıs 2024
  Her iki meme parankimi Tip C görünümündedir.Sol meme üst dış kadranda 22*35 mm boyutta düşük yoğunluk li sınırları parankimle örtülü opasite izlendi.us inceleme önerilir.her iki memede maling özellikte mikrokalsifikasyon kümesi saptanmamistir.bileltral aksillada yer işgal eden lezyon saptanmamistir bi rads 0 ultrason için randevu aldk ama korkumuz var nedir bu tam olarak teşekkür ederim
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  Burcuu
  30 Nisan 2024
  Merhabalar hocam, bugün çekilen ultrason sonucumu paylaşmak istiyorum. Görüşleriniz benim için çok değerli şimdiden çok teşekkür ederim. Bilateral Meme USG incelemesinde; Sol memede saat 12 hizasında 5X7 mm boyutta ölçülen hipoekoik solid lezyon izlendi. Her iki memede kistik lezyon izlenmedi. Duktal dilatasyon izlenmemistir. Her iki aksiller bölgede LAP saptanmamistir. SONUÇ; BIRADS 3.
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez
 • Soru :
  nrm
  26 Nisan 2024
  Selamlar, acil bir durum söz konusu mudur? Her iki meme parankimi aksiller uzanim gostermektedir. Her iki memede en buyugu sol meme CC grafi dis yari derin planda 15x11 mm ve sag meme CC grafi ic yarida 17x13 mm boyutunda olmak uzere sinirlari kismen silik kismen parankim ile ortulu multiple asimetrik opasiteler izlenmektedir. US kontrolu onerilir. Glanduler kontur cekintisi, trabekuler distorsiyon ya da spikule konturlu nidus formasyonu saptanmamistir.
  Cevap :
  Doç. Dr. Ekrem Ferlengez

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.