print

Eklem Kireçlenmesi ve Tedavisi

15 Ekim 2021 Cuma | Sağlıklı Yaşam
Eklem Kireçlenmesi ve Tedavisi

Eklem kireçlenmesi, eklem yüzeyini oluşturan kıkırdak dokunun hasarlanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Tıbbi adı ‘’Osteoartrit’’tir.  Bu hasar yaşlanmayla ortaya çıkabileceği gibi, travma, enfeksiyon, romatizmal hastalıklar, aşırı ve yanlış egzersiz gibi sebeplerle de oluşabilir. Eklem kıkırdağının hasarlanmasının en önemli sebeplerinden biri de aşırı kilodur. Tüm yetişkin yaş gruplarında görülme oranı % 22.4 iken, bu oran ilerleyen yaş ile birlikte artmakta ve 60 yaş üzerinde %50’leri bulmaktadır. Kadınlarda bu hastalığın görülme oranı erkeklerden daha fazladır.

Hastanın günlük hayatını, çalışmasını, aktivitesini engelleyen ciddi ağrılı bir hastalık olan eklem kireçlenmesinin çeşitli tedavileri bulunmaktadır. Eklem kireçlenmesinin derecesi, kişinin yaşı, aktivite düzeyi tedaviye karar vermede ki en önemli etkenlerdir. Medikal tedavinin yanı sıra aktivite modifikasyonu, eklem hareketini sağlayan kasları güçlendirici egzersizler de tedavinin önemli bileşenleridir.  Erken ve orta düzey eklem kireçlenmelerinde ağrı kesici ilaçlar kullanılabildiği gibi eklem içi enjeksiyonlar da tercihler arasındadır. Eklem sıvısını taklit eden ilaçlar enjeksiyon seçeneklerinden biridir. Hastanın kendi hücrelerinden elde edilerek hazırlanan ve hasarlı ekleme uygulanan PRP ve Kök hücre tedavisi en güncel ve en etkili eklem içi enjeksiyon tedavileridir. 

İleri derece eklem kireçlenmesi olan, ağrısız yol yürüyemeyen, gece ağrıları olan hastalar için en uygun tedavi yöntemi cerrahi tedavidir. Protez cerrahisi ortopedinin en başarılı sonuçlarının olduğu cerrahi yöntemlerden biridir.

ONLINE RANDEVU

Online Randevu
Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.