print

Kireçleme hastalığı nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

15 Ekim 2021 Cuma | Sağlıklı Yaşam
Kireçleme hastalığı nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Kireçleme hastalığı nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Eklemde kaygınlığı sağlayan kemik üzerinde kaplı olan kıkırdağın kaybı sonucunda kireçleme hastalığı oluşur. Kıkırdak dokusu vücüdun tekrar yapamadığı bir dokudur ve hasar gördüğünde geri dönüşü maalesef yoktur.  Kireçleme hastalığı; eklemlerde ağrı ve hareket kısıtlılığı yapan eklem yıpranmasıdır. 

Kireçleme hastalığı hangi eklemlerde olabilir?
Kireçleme hastalığı her eklemde olabilir. Ama yük taşıyan eklemler yani diz, kalça ve ayak bileğinde daha fazla izlenir. Bu eklemler ili birlikte omuz, el parmakları, ayak parmağı ve dirsekte de görülebilir. 

Kireçleme hastalığı hangi yaş grubunda görülebilir?
Genellikle yaşlılarda görüldüğü düşünülse de çeşitli nedenlerden ötürü genç hastalarda da görülebilir. 

Kireçleme hastalığı gençlerde neden görülür?
Eklem çevresinde kırık oluşması, eklem enfeksiyonu geçirilmesi, dizde bağ ve menisküs yaralanmaları, doğumsal kalça çıkığı olması veya ameliyat geçirilmesi sayılabilir. 

Yaşlılarda görülen kireçlemede risk faktörleri nelerdir?
Kireçleme hastalığı her eklemde farklı nedenlerle oluşur. yük yaşıyan eklemlerde (diz ve kalça) eklem anatomisi ve kilo rol oynarken omuz ekleminde kas yırtıkları rol oynayabilir. 

Kireçleme hastalığını önleyebilmek mümkün mü?
Kişinin genetik yapısı önemli rol üstlenmektedir. Ama kilo almamak ve  kas gücünü yüksek tutmak hastalık seyrini önemli derecede yavaşlatacaktır. 

Kireçleme hastalığının tedavisinde neler yapılabilir? 
Yeni başlamış kireçlemede egzersiz, ağrı kesici ilaçlar ve fizik tedavi önerilir. Eğer bu tedavilerden yanıt alınamaz ise eklem içi iğneler (hiyaluronik asit, PRP, kök hücre) denenebilir. İleri evre tedavisinde protez ameliyatları yapılmaktadır.

Protez ameliyatı nedir?
Eklemlerdeki yıpranan kıkırdağın yerine metalik yüzey ve kaykanlığı sağlayan yeni eklem konarak kişinin eklemi hareket ettirmesi sağlanır ve ağrısı zaltılır. Her eklem için ağrı dizayn edilmiş protezler bulunmaktadır. Diz protezi, kalça protezi, omuz protezi, ayak bileği protezi, ayak parmak ve el parmak protezleri en sık kullanılanlardandır. 

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.