print

Halluks Valgus (Ayak Başparmağı Şekil Bozukluğu) Nedir?

24 Şubat 2020 Pazartesi | Sağlıklı Yaşam
Halluks Valgus (Ayak Başparmağı Şekil Bozukluğu) Nedir?

 

Halluks Valgus (Ayak Başparmağı Şekil Bozukluğu) Nedir?

 

Ayak şekil bozuklukları içerisinde düz tabanlıktan sonra en yaygın görülen problem, ayak baş parmağının şekil bozukluğudur. Hafif şekillerinde görünüm problemi dışında soruna yol açmaz. Ancak ileri formlarında ağrı ve ayakkabı giymekte zorlanma gibi ciddi şikayetlere yol açar.  Yürümeyi engelleyebilir, çirkin bir ayak yapısı gösterebilir. 

Tıpta Halluks Valgus deformitesi olarak adlandırılan, ayak başparmağının bu şekil bozukluğu genellikle; uzun zaman ucu dar ayakkabı giyme, ayağa uygun olmayan ayakkabı giyme, genetik sebepler ve ayak yapısı gibi sebeplerle ortaya çıkar. 

 

Bazen adolesan çağda, ergenlik çağında başlar. Genellikle 25-40 yaş arası ve sıklıkla bayanlarda görülür. Ağrıya ve ayakkabı giymeye engel olmaya yol açmıyorsa bu şekil bozukluğuna katlanılabilir. Ancak sıkı ve ucu dar ayakkabı giymeye devam edilirse sıklıkla ağrılı şişlik ve artmış şekil bozukluğu oluşur. Ayak ön kısmının geniş olması (taraklı ayak yapısı) ve düz tabanlığın bu şekil bozukluğunu arttırıcı etkisi vardır. 

 

Hafif şekil bozukluklarında; ayakkabı kurallarına uyma, parmak arası makara ve koruyucu petlerle ağrısız ayak elde etmek mümkündür. Ancak şekil bozukluğunu ameliyatsız düzeltmek mümkün değildir. 
İleri şekil bozukluğu olanlar, ağrılı olanlar, uzun yürümelerde zorluk çekenler ve ayakkabı - ayak şekil bozukluğundan rahatsız olanlarda ameliyatla tedavi edilmelidir. 

Ağrı yoksa, ayakkabı giyme güçlüğü ve yürümekte zorlanma yoksa, özellikle hafif şekil bozukluklarında, yani semptomatik değilse ameliyat önermiyoruz. 

 

 

Şekil  iKİ TARAFLI HALLUKS VALGUS, AYAK GRAFİSİ

 

 

 

 

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.