print

Gıda İntolerans Testi Nedir?

24 Şubat 2020 Pazartesi | Beslenme
Gıda İntolerans Testi Nedir?

Gıda İntolerans Testi Nedir?

Kilo vermekte çok zorlanıyorum, sürekli şişkinlik ve gaz şikâyetim oluyor, ödemlerim hiç azalmıyor, ne yesem beni şişiriyormuş gibi hissediyorum diyorsanız gıda intolerans testi yaptırabilirisiniz. Özellikle son 10 yılda popülerliği artan intolerans test,  vücudunuzun sindiremediği yiyecekleri tespit ederek, yorgunluk, halsizlik, ödem gibi tüm şikâyetlerinizden kurtulmanıza yardımcı oluyor.
Gıda Alerjisi ve Gıda İntoleransı Arasında ki Fark Nedir?
Alerji ve intolerans çoğu zaman karıştırılsa da, birbirinden çok farklıdır. Besin alerjisi, belli bir besine karşı bağışıklık sistemi yanıtıdır.  Bir alerjik reaksiyon karşısında, vücudun bağışıklık sistemi, alerji yapan besini vücuttan atmak için immünglobulin E (IgE) antikorları üretir. Çoğunlukla besin tüketildikten 2-3 saat sonra mide krampları, ishal, bulantı-kusma, yüzde şişme, nefes darlığı, kaşıntı, aşırı terleme şeklinde belirtiler ortaya çıkar. Özellikle kabuklu deniz hayvanları, yer fıstığı, ceviz, yumurta, süt ve çikolata önemli alerjen besinleridir. En ufak bir lokma bile gıda alerjisini tetikler. Bu nedenle gıda alerjisi olan kişilerin yasak olan besinleri kesinlikle tüketmemesi gerekir. Gıda intoleransı ise bağışıklık sisteminden çok sindirim sistemi yanıtıdır. Hayati tehlikesi yoktur, ancak uzun süreli şikâyetlere neden olabilir. Örneğin; ekmek yediğinizde kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Fakat bu durum ömür boyu ekmek yemeyeceksiniz anlamına gelmez. Kısa süreliğine hayatınızdan çıkartıp, yerine farklı bir alternatif ekleyebilirsiniz.
Gıda İntoleransının Belirtileri Nelerdir?
•    Halsizlik
•    Baş ağrısı
•    Şişkinlik
•    Mide hassasiyeti
•    Cilt problemleri
•    Eklem ağrısı
•    Migren
•    Akne
Gıda İntoleransı Nasıl Tespit Edilir?
Öncelikle şikâyetleriniz doğrultusunda uzman bir hekim tarafından araştırılarak gıda intoleransı veya gıda alerjisi olup olmadığı tespit edilmesi gerekir. Eğer gıda intoleransı belirtileri siz de varsa, eliminasyon diyetleri ve besin intolerans testiyle hangi besinlere intoleransınız var tespit edilir. Ve testin sonucuna göre kişiye özel bir beslenme programı planlanarak süreç takip edilir. 

 

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.