print

Okul Çağında Beslenme

14 Eylül 2023 Perşembe | Bizden Haberler
Okul Çağında Beslenme

 

Yaz tatili bitti ve okullar açılıyor. Bugün sizlere okul çağı döneminde beslenme nasıl olmalı nelere dikkat edilmeli bunlardan bahsetmek istiyorum.

Okul çağı döneminde çocuklar zihinsel ve bedensel gelişimlerini sürdürürler. Bu yüzden hem büyüme gelişme hem de okul başarısını arttırmak adına beslenme oldukça önemlidir. Kazandıkları beslenme alışkanlıkları onları ileriki dönemlerde de etkileyeceği için aileler bu dönemde çocuklarının beslenmelerine dikkat etmeli, onlara dengeli beslenme alışkanlığı mutlaka kazandırmalıdır.

Bu dönemde en önemli kısım her gün 4 besin grubundan yeterli ve dengeli bir şekilde tüketilmesidir. Bu dört besin grubu et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, meyve sebzeler ve tahıl ve tahıl grubudur.

Diğer önemli nokta kahvaltıdır. Kahvaltı çocukların dikkat sürelerini ve algılarını etkilemektedir. Kahvaltının kendisi kadar içeriği de çok önemlidir. Yumurta, peynir, süt, mevsim sebzeleri, tam buğday ekmeği gibi kaliteli karbonhidrat ve protein kaynakları her gün mutlaka tüketilmelidir. Erken kalkmakta güçlük çeken çocuklar için sağlıksız kahvaltılıklar yerine evde hazırlayacağınız sağlıklı sandviç, omlet, yulaf gevreği gibi alternatifleri yanında götürmesi için teşvik edebilirsiniz.

Kemik ve diş gelişimi açısından her gün süt, yoğurt, peynir, kefir tüketilmelidir.

Mevsiminde taze sebze ve meyve tüketimi sindirim sistemi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına oldukça önemlidir. Bu yüzden günde 5 porsiyon tüketilmelidir.

3 ana öğün dışında yapılan ara öğünler çocuğun performansı açısından önemlidir. Ara öğünler cips, şekerleme, gazlı içecekler, paketli ürünler yerine kuruyemiş, meyve, kefir veya ayran gibi sağlıklı alternatiflerden oluşmalıdır. Belenme çantasına eklediğiniz bu sağlıklı ara öğünler okul kantininde yer alan zararlı yiyecekleri almasını engellemeye yönelik alışkanlık kazanılmasına da yardımcı olacaktır.

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.