print

Meme Kanseri ve Obezite

5 Ocak 2022 Çarşamba | Bizden Haberler
Meme Kanseri ve Obezite

Meme Kanseri ve Obezite

 

  • Obezite pek çok kanser ile yakın ilişki içerisindedir. Özellikle hormonal durumla ilişkili meme, yumurtalık ve prostat kanserinde bu etki daha belirgindir.
  • Bu ay dünyanın en önde gelen cerrahi dergilerinden birisi olan Annals of Surgery dergisinde bu ilişki ile ilgili çok önemli bir yazı yayımlandı. Feigelson ve arkadaşları yaptıkları çalışmada, beden kitle indeksi 35 kg/m2 üzerinde olan on yedi bini obezite ameliyatı olmuş, elli üç bini olmamış toplam 70.000 kadını incelediler. Bu obez kadınları takip ettiklerinde obezite ameliyatı olanlarda menopoz öncesi 10 meme kanserinin 3’ ünün, menopoz sonrası meme kanserlerinde ise 10 meme kanserinin 5’ inin obezite cerrahisi sayesinde önlendiğini ortaya koydular. Bir başka deyişle ameliyatla kilo veren hastalarda meme kanseri görülmesi neredeyse yarı yarıya azalmıştı.
  • Sonuç olarak obezite cerrahisi,  obez kadınlarda meme kanseri riskinde azalma ile ilişkiliydi. Bu bulguların halk sağlığı açısından büyük önemi var.
  • Tüm dünyada obezite sıklığı artmaya devam etmektedir ve obezite meme kanseri için değiştirilebilir risk faktörleri arasında yerini almıştır.
  • Meme sağlığınız için kilo verin.

Bariatric Surgery is Associated With Reduced Risk of Breast Cancer in Both Premenopausal and Postmenopausal Women
> Ann Surg. 2020 Dec.272(6):1053-1059. Doi: 10.1097/SLA.0000000000003331

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.