print

Sezon Açıldı; İşte Karşınızda Grip!

24 Şubat 2020 Pazartesi | Sağlıklı Yaşam
Sezon Açıldı; İşte Karşınızda Grip!


Grip influenza virüslerinin neden olduğu, dönem dönem büyük çapta salgınlarla seyreden, çocukluk çağındaki olguların hastaneye yatışlarını gerektiren, komplikasyonlara zemin hazırlayan, yaşlılar ve müzmin hastalığı olanlarda ölümlere neden olabilen solunum yollarının bulaşıcı, önemli bir enfeksiyon hastalığıdır. 

Gribin en tipik bulguları ani başlayan ateş, aşırı yorgunluk / kas ağrıları ve kuru öksürüktür. Çocuklarda bu bulguların yanında seyrek de olsa karın ağrısı, mide bulantısı ve kusmaya da neden olabilir. Fakat unutmamalı ki hastalığa yakalanan herkeste grip bulguları aynı şiddette seyretmeyebilir. Grip, yaşlılarda ve müzmin hastalık taşıyan bireylerde daha ağır seyreder ve ölümlere yol açabilir. Örneğin daha önce benzer bir grip virüsü ile enfeksiyon geçirmiş ya da aşılanmış bir kişide bulguların ağır seyretme ihtimali düşüktür.

Peki kimler risk altındadır? Aslında sorunun cevabı kısaca herkestir. Ama yine de gribin olumsuzluklarını en şiddetli biçimde yaşayan bazı kişileri risk grupları içinde toplanır. Bunlar yaşlılar, kalp, akciğer, şeker ve böbrek hastalığı olanlar ile kansızlık sorunu olanlar, herhangi bir nedenden dolayı bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar (Örneğin, kemoterapi alanlar, uzun süreli kortizon tedavisi görenler, HIV/AIDS hastaları gibi), bakımevlerinde yaşayanlar, devamlı aspirin kullanmak zorunda olan çocuklar ve gençler, grip sezonunda gebe olan kadınlar ve tüm sağlık personeli olarak sayılabilir. Bu nedenle, 65 yaş ve üzerindeki kişiler ile yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişilerin, bu durumlarını belgelendirmeleri halinde sağlık raporu aranmaksızın; yukarıda sayılan hastalıkları olan kişilerin ise hastalıklarını belirten sağlık raporuna dayanılarak, hekim tarafından reçete edildiğinde, yılda bir defaya mahsus olmak üzere grip aşısı bedelleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Bu kişiler hekime başvurarak reçete ile eczanelerden aşılarını alabilirler.

Aşılanma dışında gripten koruyucu önlemlere de ayrıca özen gösterilmesi önemlidir. Bu önlemler:
Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalıdır.
Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat edilmelidir.
Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalıdır.
Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır.
Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalıdır.
Yüzeyler sık sık temizlenmelidir.

(Türk Toraks Derneği)

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.