AKCİĞER KANSERİ TEDAVİSİNDE %90 BAŞARI MÜMKÜN!
Akciğer Kanseri tedavisinde %90 başarı mümkün!

Akciğer kanseri hem erkeklerde hem de kadınlarda en fazla ölüme sebebiyet veren kanser türüdür. Son 20 yıl içinde tedavide yeni gelişmelere rağmen tüm akciğer kanseri vakalarındaki 5 yıllık yaşam süresi çok az değişim göstermiştir (%18-100 hastadan sadece 18 i 5 yıl sonunda hayatta kalabilmektedir). Bunun en önemli nedeni teşhisin çok geç konabilmesidir. Akciğer kanserinde hastaların çoğu hastalık kendi bölgesinde  yayılmış( evre 3) veya metastaz yapmış (evre 4) iken tespit edilebilmektedir.

Akciğer kanseri 8. Evreleme sistemine göre 1 cm den küçük olup  lenf tutlumu ve metastazı olmayan lezyonlar evre1A1 olarak değerlendirilmektedir. Hastalık tanısı bu evrede konulduğunda  ve kanser dokusu cerrahi olarak çıkarılabildiğinde 5 yıllık sağ kalım oranı %90’a kadar çıkabilmektedir. O halde asıl sorulması gereken soru hastalık tanısını erken evrelerde nasıl koyabiliriz?  olacaktır.

Şikayetler Erken Tanı için yardımcı mıdır ?

Akciğer kanseri vakalarında sık görülen öksürük nefes darlığı hırltılı solunum gibi yakınmaların koah  gibi başka hastalıklara veya sigara içimine  bağlı olduğunun düşünülmesi ya da kan tükürme, kemik ağrısı,  havale geçirme gibi alarme edici  şikayetlerin hastalığın ileri evrelerinde ortaya çıkması şikayetleri izleyerek erken tanı konulabilmesini güçleştirmektedir.

 

 

Akciğer Kanseri Tarama Programı (Düşük Doz Akciğer Tomografisi) Erken Tanıya Yardımcı Olur mu ?

Yapılan çalışmalar herhangi bir şikayeti olmayan ancak  sigara içtiği için  risk grubunda olan  insanlarda her yıl düşük doz akciğer tomografisi çekilerek  yapılan tarama programının erken teşhis oranlarının arttırdığını ve ölüm oranlarını %20 oranında azalttığının göstermiştir.

Ve  evet;  tarama programı ile Evre1A1 aşamasında  erken teşhis neticesinde  akciğer kanserinde %90 başarı oranı mümkündür.

Son Güncelleme Tarihi 08 Mart 2019 Editör Admin Ceyhun Taş - 0541 809 1296

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.