BESLENME VE RADYOTERAPİ

Radyoterapi, kanserli hücrelerin yüksek enerjili ışınlarla tahrip edilmesidir. Radyoterapi alan hastalarda yorgunluk, cilt problemleri, duygusal değişiklikler, kan değerlerinde değişiklikler, saç dökülmesi ve beslenme problemleri olabilmektedir.  Bu yan etkiler radyoterapi uygulanan alana göre farklılık gösterebilmektedir.

Radyoterapi yapılan alan baş ve boyun bölgesi ise tat almada bozukluk, mukozit, ağız içi yaralar, diş çürümesi, yutma güçlüğü gibi yan etkiler oluşabilmektedir. Bu yan etkiler kilo kaybı ve iştahsızlık yaratabilir. Böyle bir durumda katı gıdalar yerine komposto, çorba, muhallebi, yoğurt, hoşaf tarzı daha yumuşak ve sulu gıdalar tercih edilmelidir. Asitli, baharatlı ve acılı besinlerden uzak durulmalı, sıcak yiyecekler yerine daha ılık ve soğuk gıdalar tüketilmelidir.

Karın bölgesine uygulanan radyoterapi de ise yan etki olarak daha çok ishal, bulantı ve kusma olmaktadır. Bulantınız olduğunda yağlı ve kızartılmış besinleri tüketmekten kaçının. Daha hafif haşlama tarzı veya kraker, kızartılmış ekmek, galeta tarzı kuru gıdaları tercih edebilirsiniz. İshaliniz olduğunda bol bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Meyve olarak kabuksuz elma, muz veya şeftali tercih edebilirsiniz. Bunun dışında yayla çorba, patates haşlaması, yoğurt, pirinç lapası, yağsız haşlanmış makarna tüketebilirsiniz. Yağlı, kızartılmış, baharatlı besinlerden uzak durmaya çalışın.

-  Sağlıklı ve yeterli beslenme, tedaviden daha olumlu cevap almanızı ve bağışıklığınızın güçlenmesini sağlar. Bu nedenle öğün atlamadan, düzenli yemek yemeye özen gösterin.

- Proteinler, vücut dokularının korunmasına ve zarar gören dokularınızın yenilenmesine yardım eder. Bu nedenle yemek yiyebildiğiniz süreçte iyi protein içeren enerjisi yüksek besinler tercih edin.

- Yemek yiyebilecek durumda olmadığınız günlerde su, soda, bitki çayları, komposto, yoğurt, çorba gibi sıvı besinler almaya çalışın.

- İştahsızlığınız olduğunda yemek sırasında fazla içecek içmeyiniz.

- Dışarı çıkarken yanınıza kolay tüketebileceğiniz leblebi, kraker, kuru meyve tarzı besinler alabilirsiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi 06 Ocak 2016 Editör Admin Ceyhun Taş - 0541 809 1296

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.