BESLENME VE MİDE KANSERİ

Mide kanserleri, ülkemizde erkeklerde 2. kadınlarda 6. en sık görülen kanser türüdür. Mide kanseri gelişimi için bazı risk faktörleri mevcuttur. Bu faktörler; yüksek tuz tüketimi, nitrat oranı yüksek besinler tüketmek, meyve ve sebzeden fakir beslenmek, Helicobacter pylori, sigara ve atrofik gastrittir.

Tuz tüketimi ile ilgili çalışmalar mide kanseri üzerine yoğunlaşmıştır. Yapılan çalışmalarda, sürekli yüksek doz tuz tüketiminin mide mukozasına zarar vererek erken dönemde atrofik gastrite neden olduğu, DNA sentezini ve hücre proliferasyonunu arttırarak mide kanserini arttırdığı gerçeği kabul edilmiştir. Dolayısıyla çok tuzlu gıdaların yoğun olduğu bir beslenme sistemi bu riski arttırır. Çok tuzlu salamura gıda tüketiminin yoğun olduğu Japonya’da mide kanseri oranı bu nedenle yüksektir.

Çeşitli araştırmalar işlenmiş et (sucuk, sosis, salam, pastırma vb.) tüketiminin riski arttırdığını söylemektedir. Bunun nedeni ise bu etlerin nitrozamin denilen kimyasal maddeler içermesidir. C vitamini, E vitaminiyle birlikte midede nitroza bileşiklerinin oluşumunu inhibe etmektedir. Bu nedenle özellikle C ve E vitamininden zengin besinler tercih etmeye özen gösterin. Mide kanseri riskini arttıran diğer bir faktörde H. pyloridir. Tuzlu yiyeceklerin tüketimi, H.pylori riskini arttırabilmekte ve mide kanser gelişimine birlikte etki etmektedir. Yapılan çalışmalar A vitamini ve ön maddesi olan karotenlerden zengin beslenmenin mide kanser riskini azalttığını göstermektedir. Yeterli vitamin ve mineral almak için günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye dikkat edin. Az ve sık beslenmeye, öğünlerinizi düzenli tüketmeye özen gösterin. Kızartılmış besinler mide kanseri riskini arttırmaktadır. Bu nedenle yiyeceklerinizi ızgara, fırında veya haşlama şeklinde az yağlı ve az tuzlu pişirin. 

Son Güncelleme Tarihi 13 Ocak 2016 Editör Admin Ceyhun Taş - 0541 809 1296

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.