BESLENME VE KOLOREKTAL KANSER

Kolorektal kanser görülme sıklığı tüm kanserler arasında 4.sırada yer almaktadır. Birçok ülkede ölümlerin başlıca nedenidir. Kolorektal kanser riskini şişmanlık, aşırı yağ tüketimi, hayvansal yağlar, hazır gıda tüketimi arttırmaktadır. Yapılan çalışmaların çoğunda kolorektal kanser riski, vücutta yağ artışı ile pozitif ilişkili olarak artmaktadır.

Çalışma sonuçlarına göre, BKI 30 ve üzerine olan bireylerde kolorektal kanser gelişme riski BKİ 23 ün altında olan bireylere göre 2 kat yüksektir. Bugüne kadar yapılan birçok çalışmada sebze ve meyve tüketiminin kolorektal kanser riskiyle ilişkili olduğu ve posadan zengin beslenmenin kolon kanseri gelişimine karşı koruyucu olduğu gösterilmiştir. Günde 4,5 porsiyon tam taneli tahıl tüketenlerin 1,5 porsiyondan daha az tüketenlere göre kolon kanseri riski %35 daha düşük bulunmuştur.  Diğer kanser türlerinde olduğu gibi kolorektal kanser riskini de azaltmada en önemli faktör düzenli beslenme ve sağlıklı bir kiloya sahip olmaktır. Besinleriniz kadar, besinleri pişirme şeklinizde çok önemlidir. Izgara, buğulama veya haşlama şeklinde pişirmeye, kızartılmış her besinden uzak durmaya çalışın.

Kırmızı et yerine beyaz et ve kurubaklagil ağırlıklı beslenmeye, katı yağlar yerine bitkisel sıvı yağlar kullanmaya özen gösterin. Kanserden korunmada en önemli faktörlerden biri de fiziksel aktivitedir. Her gün 30 dakika yürüyüş yapmaya ve günlük yaşantınızda bol hareket etmeye dikkat edin.

Son Güncelleme Tarihi 10 Şubat 2016 Editör Admin Ceyhun Taş - 0541 809 1296

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.